Dilek balonu yada dilek feneri aslında küçük bir hava balonudur. Her dilek feneri çok hafif bir kağıt kullanılarak, el ile yapılmaktadır. Tam ortasında ufak bir mum bulunur. Bu mum yakılmak sureti ile dilek balonunun içi sıcak gazla dolunması sağlanır. Böylece sıcak havayla dolan dilek balonu yükselmeye başlar.Günümüzde bir çok etkinlikte kullanılmaktadır. Bazı etkinliklerde dilek balonunun üzerine gerçekleşmesini istenilen dilek yazılıp gökyüzüne gönderilir. 

Dilek feneri kullanımı için bir kaç öneri:

*Sevgilinize gecenin bir vakti gökyüzünde güzel bir sürpriz hazırlayabilir ve kendi yıldızınızı yapabilirsiniz.

*Düğün ve nişanlarda düğünün sonlarına doğru toplu bir dilek feneri şöleni yapabilirsiniz. Yüzlerce dilek fenerinin altında dans ederek bu geceyi daha da güzel bir hale dönüştürebilirsiniz.*Çok önemli spor müsabakalarında takımınıza destek olmak için bir grup dilek feneri yakarak onları motive edebilirsiniz.

*Yılbaşı gibi özel günlerde verdiğiniz partide yeni yıla girdiğiniz sırada, her misafiriniz için bir dilek feneri yakarak onlara güzel bir jest yapabilirsiniz

 

Dilek Feneri yada Çin Feneri Tarihi

Asya'daki şölenlerde kullanımından önce Çin feneri asıl olarak stratejik savaşlarda kullanıldı. Ancak daha sonra askeri olmayan uygulamalar için geliştirildi. Bu fener daha sonraları Orta Sonbahar ve Fener Festivallerinde kullanılmaya başlandı.

Dilek fenerinin kullanıldığı diğer bir ülke de Brezilya'dır. Bu ülkede 16. yüzyılda geleneksel kış tatilinde (Haziran sonu) kullanılmaktaydı. Brezilya'ya dilek fenerinin 1500lü yıllarda Portekizli kaşifler tarafından getirildiği tahmin ediliyor.

Lütfen Dikkat: Dilek Feneri her ne kadar masum görünse de içinde ufak bir alev barındırmaktadır. Belli bir yüksekliğe çıktıktan sonra dilek feneri çok fazla ısındığı için etrafındaki pirinç kağıdı alev alabilir. Yere düşene kadar bu hafif ve kolay yanan kağıt yanıp kül olacaktır. Fakat güvenlik amaçlı  rüzgarlı havalarda veya kurumuş ot,çalı,çırpı bulunan yerlerde yakılması doğru değildir.

Dilek Balonu Kullanımı

1. Ürünü paketinden çıkartın ve biraz sallayarak ortasının hava dolmasını sağlayın.

2. Paket içerisinde bulunan mumu ince telin ortasına yerleştiriniz ve düşmeyeceğinden emin olunuz.

3. Mum yakarken diğer arkadaşınız fenerin üst kısmında tutarsa işiniz daha kolay bir hale gelecektir.

4. Bir kaç dakika yandıktan sonra dilek feneriniz dileğiniz ile birlikte gökyüzüne yükselmeye başlayacaktır